Конституція України — святиня нашого народу

27.06.2013 15:10

миргородУ кожній країні, кожного народу є свої святині: релігійні, культурні, політичні, правові, економічні… Але у більшості народів є особливі багатовимірні святині, які мають одночасно і політичну, і економічну, і духовну, і правову цінність.
Для нашої рідної країни – це Конституція України, сімнадцятиріччя якої ми відзначаємо цього року. Громадяни нашої незалежної суверенної держави найбільше її цінують і знайомлять з нею світ як з предметом національної гордості. Чинна Конституція України – то будівничий нашого суспільства і нашої держави, творець благ кожної людини.
Основний Закон нашої держави проголосив дію принципу верховенства права у нашій незалежній демократичній державі. Це спонукало бібліотеки Миргородщини до активізації роботи з організації заходів, спрямованих на правову освіту населення та із забезпечення потреб користувачів у правовій інформації.
Основним джерелом інформування користувачів бібліотек району з питань права є бібліотечний фонд, який представлений документами з правознавства та юридичних наук, офіційними, науково-популярними, навчальними, довідковими, енциклопедичними виданнями. Крім того, центральна районна бібліотека передплачує чимало періодичних видань правової тематики. Серед них, зокрема,: «Офіційний вісник президента», «Відомості Верховної Ради», «Офіційний вісник України», «Вісник державної служби України», серія «Закони України» та інше. Практично всі публічні бібліотеки мають у своїх фондах газети «Голос України», «Урядовий кур’єр». Всі ці видання дозволяють численним користувачам вивчати правову політику нашої держави.
Популяризації літератури з питань права сприяють організовані у публічних бібліотеках району тематичні полички, книжкові виставки та відкриті перегляди літератури на теми: «Знову присягаю ім’ям матері своєї» (центральна районна бібліотека), «Україна: її символи, святині, звичаї» (районна бібліотека для дітей), «Правова сторінка» (Кибинська), «Символи Вітчизни – символи народу» та «Конституція України – символ незалежної держави» (В.Сорочинська), «Конституція України – основний закон нашої держави» (В.Обухівська) та інше.
З метою ознайомлення користувачів з літературою, яка розкриває історію Конституції України та її значення у розвитку суспільства, у центральній районній бібліотеці організована розгорнута книжково-ілюстративна виставка «Конституція України – оберіг нашого народу». Представлена на ній інформація допоможе користувачам більше дізнатися про першу Конституцію України та одного із поборників української національної ідеї гетьмана Пилипа Орлика, конституційне становлення нашої країни та усвідомити місце Основного Закону нашої держави у світовому конституційному вимірі.
З новими матеріалами про роль Конституції України у становленні та розвитку нашої держави працівники центральної районної бібліотеки ознайомили своїх користувачів під час дня інформації «Є Конституція – є міцна незалежна держава».
Формуванню морально-правової культури користувачів-дітей сприяють приурочені до Дня Конституції України перегляди літератури «Зростаймо громадянами» та «Конституція моєї Батьківщини», організовані у районній бібліотеці для дітей. Пізнавальне значення для користувачів старшого шкільного віку мала також проведена бібліотекою бесіда «Жити за Основним Законом країни».
Ще одним кроком вперед у розвитку бібліотечної справи у нашому районі стало відкриття чотирьох пунктів вільного доступу до мережі Інтернет при бібліотеках району. Останнім часом дедалі ширше використовуються користувачами електронні ресурси правничої тематики. Комп’ютерні технології дозволяють здійснювати пошук документів набагато швидше, дають можливості безпосереднього перегляду нормативно-правових актів, копіювання на різні носії. Використовуються також веб-сайти державних органів і установ. Це дозволило, зокрема, розширити доступ громадян до інформації правової тематики та діяльності як центральних органів влади, так і органів влади на місцях. Крім того, завдяки цьому нововведенню бібліотеки стали не лише важливими центрами інформації, а й центрами місцевої громади.
На основі довідково-бібліографічного апарату бібліотек, ресурсів Інтернету здійснюється пошук окремих юридичних документів, задовольняється чимало запитів користувачів правової тематики.
Налагодженню зв’язків населення з органами влади сприяють також організовані у багатьох бібліотеках Миргородщини центри регіональної інформації «Влада інформує». Основними завданнями їх є збір всіх нормативно-правових актів, прийнятих, як центральними органами влади, так і місцевими, а також надання їх у користування населенню. Тут до послуг користувачів законодавчі і нормативні документи, офіційні тексти обласних і районних органів влади з проблем місцевого самоврядування, бази даних з питань економічної, господарської, правоохоронної діяльності органів місцевої влади і місцевого самоврядування.
Для створення гармонійно розвиненої особистості особливо актуальним в останній час є правове виховання дитини як громадянина сучасного суспільства. Разом із безумовними досягненнями, проголошенням інтересів дітей пріоритетними для держави, можна відзначити і недостатню їх обізнаність зі своїми правами. Проте бібліотекарі добре усвідомлюють, що засвоєння прав дитиною – це довготривалий процес. Тому вони розпочинають цю роботу серед дітей молодшого шкільного віку.
Чимало заходів правової тематики проведено бібліотекарями серед відпочиваючих у пришкільних таборах відпочинку дітей. Зокрема, з метою ознайомлення молодших школярів з Основним законом нашої держави Комишнянська бібліотека організувала годину спілкування «Конституцію вивчай, знай і поважай». А Петрівцівська сільська бібліотека розповіла молодшим школярам про вирішальне значення для нашої держави цього документу під час правової години «Конституція – головний закон країни».
Цікаво і з успіхом була проведена гра — бесіда «Чи знаємо ми свої права?» Дібрівською сільською бібліотекою. Учасників заходу, учнів молодших класів, зацікавив виступ бібліотекаря, з якого вони дізналися про права дітей, які гарантує їм Конституція України та Конвенція про права дитини. Оскільки учасниками гри-бесіди були молодші школярі, захід був не лише пізнавальним, а й містив ігрові елементи. Наприклад, щоб переконатися, як засвоїли діти свої права, була проведена гра «Права дітей – казковим героям» за відомою українською народною казкою «Котигорошко». Не залишила нікого байдужим також гра під назвою «Так чи ні?». Доречним і вдалим доповненням заходу стали вірші «Я маю право» та «Ми – діти вільної держави». Кибинська сільська бібліотека провела для користувачів молодшого шкільного віку гру-вікторину «Які права дітей порушені у казках?».
В.Сорочинська сільська бібліотека з метою виховання у дітей інтересу до правових знань, ознайомлення їх з Конституцією України як гаранта їх прав, організувала для відпочиваючих у таборі тематичну годину «Золоті звучать слова: «Діти мають свої права». Правам дитини була також присвячена тематична година «Права вивчай сумлінно», яку провела сільська бібліотекарка для учнів молодших класів Хомутецької середньої школи.
Чимало нового і цікавого про історію національних символів нашої держави дізналися юнаки та дівчата під час тематичної години «Священні символи України», яку провела для них Єрківська сільська бібліотека.
2013 рік проголошений Президентом України Роком дитячої творчості, бібліотеки району активно сприяють розвитку творчих здібностей своїх юних користувачів. Зокрема, в рамках районної програми «Бібліотеки Миргородщини» з багатьох сіл надійшло до районної бібліотеки для дітей чимало малюнків школярів на тему «У серці кожної дитини живе любов до Батьківщини». У своїх творчих роботах юні українці передали свої патріотичні почуття до рідної країни, продемонстрували знання головних символів України та своїх прав. А Ромоданівська бібліотека організувала для дітей конкурс малюнків на асфальті «Моя країна –Україна».
Роботу по правовому вихованню населення публічні бібліотеки району будуть продовжувати і надалі з метою розвитку правової освіченості громадян, формування навичок та уміння реалізувати надані їм Конституцією України права і свободи. Напередодні Дня Конституції України, 27 червня 2013 року, в районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди свята, працівники центральної районної бібліотеки в фойє будинку культури організували книжкову викладку «Конституція – оберіг держави»
та презентували проект бібліотек миргородщини «В серці кожної дитини живе любов до України», де було представлено 77 дитячих малюнків з 13 бібліотек району. Виставку оглянули голова Миргородської районної державної адміністрації О.В.Волошко та голова Миргородської районної ради Н.П.Дудник.
За останній час багато чого змінилося у нашому житті, та для бібліотечних працівників визначальними були і залишають інтереси користувачів та їхні запити. Ми переконані, що бібліотеки району завжди будуть впливовим фактором в організації громадського життя регіону, у захисті конституційних і людських прав його населення.

Поделиться в соц. сетях
0
Теги: