Поради Миргородцям, як доглядати, чим рятувати від жука, та де зберігати картоплю

10.05.2013 14:58
Поради Миргородцям

Поради Миргородцям

Останнім часом вирощування картоплі у більшості перетворилося на битву за врожай. Як правильно підібрати сорти бараболі та як за нею доглядати, щоб отримати врожай читайте далі.

Більшість сортів картоплі для посадки люди вибирають, орієнтуючись на смакові якості, її стійкість до засухи, розміри плодів.

– Я вже кілька років поспіль саджу німецьку картоплю сорту «Аннушка», родить нормально. Але, вирощуючи картоплю потрібно розуміти, що одні й ті ж рекомендації, можуть давати різні результати. Усе залежить від того, в якому місці знаходиться земля: де садять бульбу: в полі, біля води тощо, – розповів Віктор Ляшенко, – доцент кафедри рослинництва Полтавської державної аграрної академії (ПДАА).

На думку науковця, люди роблять помилку, коли удобрюють ґрунт не перегноєм, а гноєм, який забирає із землі всю вологу, котрою живиться картопля. Тому часто навіть у двох господарів в одному селі картопля родить по-різному.

– Для картоплі дуже важливо отримати вологу у визначений час. – Конче необхідний дощ, коли вона щойно починає сходити – у кінці травня – на початку червня, і в середині літа, коли формуються бульби, – зазначив Віктор Ляшенко.

Поради Миргородцям, як доглядати, чим рятувати від жука, та де зберігати картоплю

Як правильно саджати бараболю, щоб не полоти і виростити гарний урожай

Неправильно посаджена картопля – найперший крок до того, щоб вона погано вродила. Нині, коли літо стало набагато спекотнішим, важливо в ґрунті зберегти максимум вологи, яка потраплятиме до коренеплодів. Зробити це можна завдяки мульчуванню.

– На своєму городі я роблю так: саджаю картоплю, закопую ямку, а потім зверху всю посаджену площу вкриваю соломою. Можна як замінник використати сіно, але солома все-таки краща. Завдяки такій ковдрі, не ростимуть бур’яни, бо сонячне проміння не потраплятиме безпосередньо на землю, а отже, картоплю не треба буде полоти, – рекомендує Сергій Пономаренко, асистент кафедри екології та ботаніки ПДАА. – По-друге, солома дозволить волозі довше зберігатися в землі. На «кордоні» мульчі та ґрунту вранці і вечері завжди затримуватиметься роса, яка зволожуватиме бараболю.

Ще один плюс мульчування – картоплю доведеться поливати рідше, достатньо буде кількох разів на літо.

Чим боротися з жуками та гниллю на картоплі

Дуже важливо вчасно і ефективно потруїти жука на картоплі. Тут кожен вибирає той препарат, який, на його думку, більш ефективний та менше містить хімії.

– Безпечним для людей, інших рослин, тварин та комах (приміром, сонечка) є вітчизняний препарат «Актофіт». Основна його властивість – він біологічний, виготовлений на основі грибів-антагоністів, які безпечні для людей. Діє він на жука, як отруйні гриби на людей, тобто як паралітик. Обробляти картоплю препаратом необхідно двічі на літо, – радить Сергій Пономаренко. –  Можна поєднати з ще одним вітчизняним біологічним препаратом – «Бітоксибациліном» (БТБ). Перед висаджуванням, щоб картопля не гнила ще в землі, а молоде картоплиння не сохло раніше часу та не вражалося фітофторою, її можна обробити біологічними препаратами «Фітаритом» чи «Триходерміном». Також ці препарати можна класти в ямки відповідно до дози, вказаної на упаковці.

Поради Миргородцям, як доглядати, чим рятувати від жука, та де зберігати картоплю

Чому картопля не зберігається в погребах та підвалах до весни

Сьогодні багато городників скаржаться, що навіть хороший урожай картоплі не зберігається належним чином до весни. Бараболя гниє, сохне, або стає солодкою чи водяною вже через 2-3 місяці після того, як полежала в погребі чи підвалі. Науковці пояснюють це тим, що люди поспішають рано посадити і так само рано вибрати картоплю. Унаслідок цього їй не вистачає часу для повноцінного росту.

–  Вегетація картоплі – 135 днів. Тож дивуватися тому, що картопля раптом стала солодкою чи почала гнити в листопаді, не варто. Люди кладуть її на зберігання до погребів, коли надворі ще спекотно, а картопля повинна бути на городі, а не в погребі. Отже, через різницю в температурі надворі та в погребі, вже у жовтні-листопаді, за температури +15° С, картопля гниє, – зазначив Сергій Володимирович.

Крім того, солодкою картопля стає, коли примерзає, а гниє, якщо зберігається в дуже вогкому приміщенні.

Що кажуть люди з різних регіонів Полтавщини про вирощування картоплі

У Миргороді посадкової картоплі не вистачає вже не перший рік, розповів Юрій Лукащук, місцевий житель.

– Дуже багато нині неякісної, із сухою гниллю. А все через зміну погодних умов, зараження ґрунтів (внесення у землю різних хімікатів для виведення бур’яну), неправильного зберігання. Купити у нас хорошу посадкову картоплю також дуже важко. Дехто продає тільки виведені сорти, але і вони поганої якості, – каже чоловік.

На Зіньківщині саджати картоплю вже давно стало невдячною справою.

– Люди все літо працюють на городі, сапають її, підгортають, а отримують не врожай, а мішок гнилі, – розповідає Ганна Ткаченко, мешканка Опішні. – Свою картоплю вже не саджаю, як посадкову, кілька років, купую в людей, які отримують хороші врожаї. Але не завжди вона родить на моєму городі, може, мало вологи чи ґрунт не підходить, не знаю. Тому цього року для посадки купила дорогу сортову бараболю «Кард» і «Санте». За 4 відра заплатила 104 гривні. Сподіваюся, що гроші не викинуті на вітер.

Навіть добре поливаючи картоплю, ви не матимете гарантії, що врожай не зіпсується. У цьому переконана Світлана Козлова, полтавка, яка саджає картоплю на присадибній ділянці в Полтавському районі.

– Посівний матеріал у нас свій. Коли викопуємо, то із кожного куща відбираємо найкращу картоплю. Проте гарантувати її збереження не можна, – говорить Світлана Козлова.

За словами Світлани Юріївни, урожай кожного року отримують стабільний, але висока температура останніми роками сприяє розвитку хвороб рослини, пов’язаних зі спекою. Серед них – суха гниль. Навіть якщо зібрали нормальний посівний матеріал, хвороба може проявитися під час зберігання. Навесні перед посадкою вражені картоплини відсіюються.

– Із приводу того, що не можна зараз купити посівної картоплі взагалі, – неправда. Ми самі дивилися, то на ринку достатньо продають, і якість не гірша, ніж наша власна картопля, – прокоментувала городниця. – Може бути проблема в тому, що в нас не розповсюджені ще сорти, стійкі до спеки. Їх можна замовити поштою.

Проте у такому замовленні є свої підводні камені. Узимку через морози посилки вам не надішлють, і такий посівний матеріал може виявитися неякісним через механізоване збирання – тракторами.

Думки людей збирали ОЛЬГА МАТВІЄНКО, ЮЛІЯ КОРЖ, ОЛЬГА ПРАВДЕНКО

Поделиться в соц. сетях
0
Теги: